07 Listopada 2024

​KDPW od 30 lat zapewnia bezpieczeństwo i stabilność rynku finansowego

​KDPW od 30 lat zapewnia bezpieczeństwo i stabilność rynku finansowego - KDPW
7 listopada br. mija 30 lat od powołania do życia Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych jako samodzielnej spółki, której głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w obrocie na rynku kapitałowym. Spółka od trzech dekad dostarcza uczestnikom rynku finansowego zintegrowane usługi oraz tworzy rozwiązania wspomagające działanie i rozwój rynku kapitałowego.
 
Usługi z zakresu rejestracji papierów wartościowych, obsługi rozliczeń i rozrachunku transakcji KDPW pełni jednak od samego początku funkcjonowania rynku kapitałowego w Polsce, czyli od roku 1991. Przez pierwsze lata działał jako integralna cześć Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
 
Trzydzieści lat temu, gdy Krajowy Depozyt zaczął działać jako samodzielna instytucja, polski rynek był jednym z pierwszych na świecie, na którym wprowadzono tak rozległą dematerializację papierów wartościowych. Od początku KDPW stawiał na najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Spółka dysponuje własnym systemem do prowadzenia rejestracji papierów wartościowych i ich ewidencji, a także dokonywania rozliczeń i rozrachunków.
 
Na przestrzeni lat KDPW ewoluował od instytucji depozytowo-rozliczeniowej do prężnej grupy kapitałowej oferującej komplementarny pakiet usług dla rynku finansowego. Wśród najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w naszej historii warto wymienić kilka, które miały wpływ na ukształtowanie obecnego charakteru Grupy KDPW i jej oferty.
 
Jednym z nich jest z pewnością wprowadzenie systemy depozytowo-rozliczeniowego kdpw_stream, dzięki któremu oferowana jest znaczna większość usług GK KDPW.
 
Krokiem milowym w rozwoju było wydzielenie ze struktur Krajowego Depozytu spółki KDPW_CCP, która na polskim rynku pełni funkcje izby rozliczeniowej. Nie mniej ważna jest europejska autoryzacja KDPW_CCP. KDPW_CCP świadczy także usługę rozliczania i gwarantowania rozliczeń derywatów rynku OTC oraz rozlicza rynek kasowy i transakcje warunkowe (repo) zawierane na platformie Treasury BondSpot Poland.
 
Dzięki ofercie Grupy KDPW podmioty zobligowane do raportowania informacji o zawieranych transakcjach mogą skorzystać z usług Krajowego Depozytu, który stworzył i prowadzi zarejestrowane w Europejskim Urzędzie Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) repozytorium transakcji pod reżimem regulacji EMIR i SFTR. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku związane z wejściem w życie unijnego rozporządzenia MiFIR, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych uruchomił usługę ARM (ang. Approved Reporting Mechanism), która polega na przekazywaniu do organu nadzoru informacji o szczegółach transakcji zawieranych w obrocie instrumentami finansowymi.
 
Ponadto Krajowy Depozyt jest jedynym zarejestrowanym w Polsce podmiotem świadczącym usługę nadawania kodów LEI, identyfikujących podmioty prawne, autoryzowanym w tym zakresie przez Global Legal Entity Identifier Foundation (GLEIF). Odpowiada także za nadawanie instrumentom finansowym kodów ISIN, FISN i CFI.
KDPW wprowadził także usługi ułatwiające komunikację spółek giełdowych ze swoimi akcjonariuszami, wynikające z dostosowania do regulacji określonych w dyrektywie SRD II. Jedną z nowych usług była aplikacja służąca do przekazywania spółce publicznej informacji o jej akcjonariuszach. W maju 2021 roku aplikacja została wzbogacona o nowe funkcjonalności związane z identyfikacją akcjonariuszy spółek niepublicznych. Aplikacje te wspierają także tworzenie programów lojalnościowych dla akcjonariuszy.
 
Grupa KDPW prowadzi Portal danych, dostępny pod adresem https://data.kdpw.pl.
 
Te oraz wiele innych rozwiązań i usług tworzy Grupę Kapitałową, oferującą komplementarny pakiet usług rozrachunkowych, rozliczeniowych, corporate actions, związanych z gromadzeniem danych, a także zadaniami agencji numerującej. Grupa KDPW jest największą i zdecydowanie najlepiej rozwiniętą instytucją świadczącą usługi post-trade w naszym regionie Europy. Wszystko po to, aby zapewnić kompletną i atrakcyjną obsługę polskich firm inwestycyjnych, a także podmiotów zagranicznych operujących na polskim rynku finansowym.