Regulamin repozytorium transakcji
dla instrumentów pochodnych

stan prawny począwszy od 29 kwietnia 2024 r.
Zmiany, które wejdą w życie 6 stycznia 2025 r. 
wprowadzone 
uchwałą Rady Nadzorczej KDPW nr 69/1078/24 z dnia 13 grudnia 2024 r.

Zmiany obejmują:
1/ wprowadzenie zapisów dostosowujących zasady udzielania dostępu do aplikacji Repozytorium Transakcji EMIR do obowiązującego od dnia 21 października 2024 r. uczestników bezpośrednich Krajowego Depozytu nowego modelu nadawania uprawnień poprzez powołanego administratora uprawnień. Administrator ten jest upoważniony do nadawania uprawnień w ramach ustalonej przez Krajowy Depozyt grupy usług (aplikacji), w ramach której znajduje się również aplikacja Repozytorium Transakcji EMIR (§ 11 ust. 8).
2/ doprecyzowanie zapisu odnoszącego się do ustalenia godziny, po której uznaje się, że raport został przesłany w następnym dniu roboczym, poprzez odniesienie, że ustalenie to dokonywane jest według czasu UTC.

Archiwum zmian

Zmiany, które weszły w życie od dnia:
Zmiany, które weszły w życie 29 kwietnia 2024 r.* wprowadzone uchwałą Rady Nadzorczej KDPW nr 18/1027/24 z dnia 5.04.2024 r.

Zmiany wprowadzone w Regulaminie repozytorium transakcji dla instrumentów pochodnych wynikają z wejścia w życie w dniu 29.04.2024 r. regulacji EMIR REFIT oraz dokonanego przeglądu Regulaminu, w tym opłat pobieranych przez KDPW i obejmują w szczególności:  
  • dostosowanie definicji do nowych regulacji europejskich (np. wprowadzenie pojęcia ERR, raportów End of Day, zmiany w procesie pozyskiwania wymaganych dokumentów od uczestników w ramach tzw. onboardingu); 
  • zmiany dot. przekazywania raportów oraz dokonywania korekt (obowiązkowy format danych – xml zgodne z ISO, weryfikacja zgód na raportowanie); 
  • zmiany związane ze sposobem komunikacji w ramach poszczególnych typów uczestnictwa (dodatkowa kolejka dla EoD, A2A dla PUR i KUR, kanał U2A jako bazowy – 10 lat dostępu do historii UTI, treść komunikatów wejściowych i wyjściowych – 30 dni, możliwość wystąpienia o większą liczbę kolejek w ramach wybranych typów uczestnictwa); 
  • zmiany w opłatach (definicja rynku OTC, wprowadzenie opłaty za transfer danych do innego Repozytorium transakcji, zmiany identyfikatorów stron transakcji). 
* z wyjątkiem zmian w Tabeli Opłat, które obowiązują od 1 maja 2024 r.

Regulamin Repozytorium Transakcji dla instrumentów pochodnych obowiązujący od 1 stycznia 2024 r. do 28 kwietnia 2024 r.
Zmiany, które weszły w życie 1 stycznia 2024 r. wprowadzone uchwałą Rady Nadzorczej KDPW nr 26/1005/23 z dnia 20.09.2023 r.

Zmiany obejmują:
  • włączenie do Regulaminu (§ 2 ust. 1 pkt 6, §10, 10a oraz 11) podstawowych regulacji dotyczących ustanawiania komunikacji z repozytorium transakcji, zawartych obecnie w Zasadach dotyczących komunikacji z repozytorium transakcji dla instrumentów pochodnych, przyjętych odrębną uchwałą Zarządu KDPW.
    Szczegółowe zasady ustanawiania komunikacji regulowane w obszarze komunikacji U2A Regulaminem dostępu do systemów informatycznych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych oraz w obszarze komunikacji A2A Regulaminem ustanawiania komunikacji elektronicznej poprzez połączenia systemowe, nie ulegną zmianie.
  • ujednolicenie zasad związanych z przekazywaniem dokumentów i oświadczeń do KDPW z zapisami regulaminów innych usług KDPW, poprzez ustanowienie reguły, zgodnie z którą KDPW przyjmuje od uczestników dokumenty w formie pisemnej lub w równoważnej formie elektronicznej w postaci dokumentów (opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym),
  • wprowadzenie zapisów szczególnych związanych ze zmianą typu uczestnictwa w repozytorium transakcji (§ 5 ust. 4),
  • powołanie w Regulaminie usługi dedykowanego rozdziału dotyczącego trybu dokonywania zmian regulaminu (§ 3), poprzez przeniesienie do tego rozdziału dotychczasowych zapisów § 2 Regulaminu,
  • zmiany Tabeli Opłat.
Regulamin Repozytorium Transakcji dla instrumentów pochodnych obowiązujący od 10 kwietnia 2021 r. do 31 grudnia 2023 r.
Zmiany, które weszły w życie 10 kwietnia 2021 r. wprowadzone uchwałą nr 4/891/21 Rady Nadzorczej Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. z dnia 10 marca 2021 r. w sprawie zmiany Regulaminu Repozytorium Transakcji dla Instrumentów Pochodnych.

Zmiany polegają na wprowadzeniu zapisów będących realizacją wynikającego z art. 19 lit. c) Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 150/2013 oraz ze stanowiska ESMA obowiązku wdrożenia procedur weryfikacji zgody kontrahenta udzielonej innemu podmiotowi na raportowanie w imieniu tego kontrahenta informacji o zawartych przez niego kontraktach pochodnych. 
 
Zmiany, które weszły w życie 1 kwietnia 2021 r. wprowadzone uchwałą nr 4/891/21 Rady Nadzorczej Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. z dnia 10 marca 2021 r. w sprawie zmiany Regulaminu Repozytorium Transakcji dla Instrumentów Pochodnych.

Zmiany polegają na:
  1. doprecyzowaniu warunków rozwiązania umowy i zasad zmiany typu uczestnictwa;
  2. wprowadzeniu kwalifikowanej przesłanki pozbawienia uczestnictwa związanej z naruszeniem obowiązków wynikających z umowy o uczestnictwo;
  3. rozszerzeniu katalogu oświadczeń wymaganych przy składaniu wniosku o uczestnictwo;
  4. wprowadzeniu zapisów umożliwiających podmiotowi zamierzającemu uzyskać status uczestnika podpisywanie dokumentów wymaganych do zawarcia umowy o uczestnictwo za pomocą kwalifikowanego lub zaawansowanego podpisu elektronicznego;
  5. wprowadzeniu zapisów ustalających sposób informowania uczestników o zmianach Regulaminu RT;
  6. wprowadzeniu zmian w Tabeli Opłat, w pkt 1.1. (zmiany redakcyjne) oraz w pkt 1.5. (zmiany doprecyzowujące zapisy związane z naliczeniem opłat dla uczestnika GUR, który złożył deklarację raportowania wysokich wolumenów transakcji).
Zmiany, które weszły w życie 1 stycznia 2021 r. wprowadzone uchwałą nr 78/895/20 Rady Nadzorczej Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. z dnia z dnia 16 grudnia 2020 r. w sprawie zmiany Regulaminu Repozytorium Transakcji dla Instrumentów Pochodnych.

Zmiany dotyczą Tabeli Opłat, stanowiącej załącznik do Regulaminu i dotyczą części I. Opłat pobieranych od uczestników raportujących GUR i ZUR, tj. pkt 1.1.2.2.

Zmianie ulegnie:
  1. stawka opłaty, ilość kontrahentów i liczba zgłaszanych przez uczestnika transakcji i pozycji w imieniu których uczestnik przekazuje do repozytorium transakcji raporty o kontraktach oraz
  2. termin przekazywania do KDPW oświadczenia dotyczącego deklarowanej liczby kontrahentów, w imieniu których uczestnik będzie przekazywał raporty oraz łącznej liczby transakcji i pozycji, które zamierza zgłosić do repozytorium transakcji w danym roku.
Zmiany, które weszły w życie 1 kwietnia 2020 r.* wprowadzone uchwałą nr 10/827/20 Rady Nadzorczej Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. z dnia z dnia 30 stycznia 2020 r. w sprawie zmiany Regulaminu Repozytorium Transakcji.

Zmiany w szczególności dotyczą odejścia od certyfikatów elektronicznych w komunikacji U2A, w związku z włączeniem systemu Repozytorium transakcji do jednolitego systemu dostępowego do systemów informatycznych Krajowego Depozytu. W związku z wdrażaną zmianą zasad komunikacji z uczestnikami Repozytorium transakcji, skreślone zostały w Regulaminie zapisy odnoszące się do certyfikatów elektronicznych, tj. § 2 ust. 1 pkt 6, § 10 ust. 2 – 4, § 11, rozdział 6, § 24 ust. 4 pkt 4.1 w TO.
Zapisy te zastąpione zostaną zapisami Regulaminu dostępu do systemów informatycznych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (Regulamin dostępowy), który zostanie przyjęty przez Zarząd KDPW na podstawie obecnie dodawanego § 10a ust. 1 Regulaminu, i który określi szczegółowe zasady dostępu oraz autoryzacji do aplikacji Krajowego Depozytu przeznaczonych do elektronicznego komunikowania się z Repozytorium transakcji. Docelowo, zakresem obowiązywania Regulaminu dostępowego objęte zostaną, obok Repozytorium transakcji, inne usługi KDPW, które w obszarze komunikacji z uczestnikami korzystać będą z jednolitego systemu dostępowego.

Szczegółowe informacje dotyczące nowych zasad komunikacji z Repozytorium transakcji, w szczególności zasady udzielania dostępu osobom upoważnionym przez uczestnika, w tym również zasady migracji dotychczasowych uprawnień przyznanych tym osobom na podstawie wystawionych i ważnych imiennych certyfikatów elektronicznych, zostaną Państwu przekazane odrębnym pismem.

Wprowadzone zostały również zmiany w Tabeli Opłat, stanowiącej załącznik do Regulaminu.

Zmiany te dotyczą:
  1. wprowadzenia nowych stawek opłat,
  2. wprowadzenia do punktów 1.2.1 oraz 1.2.2 definicji kontraktów OTC, z jednoczesnym wykreśleniem definicji kontraktów ETD
  3. wprowadzenia nowych zapisów dotyczących naliczania maksymalnej sumy opłat (tzw. CAP) oraz nowych stawek za raportowanie transakcji lub pozycji po przekroczeniu określonych w Tabeli progów.
Pozostałe zmiany Regulaminu dotyczą:
  1. zmiany w § 2 ust. 1 pkt 13 definicji dnia roboczego,
  2. zmiany w § 4 ust. 3 pkt 2 polegającej na odejściu od wymogu dostarczania notarialnie poświadczonych podpisów pełnomocników podmiotu wnioskującego o uczestnictwo w Repozytorium,
  3. zmiany w § 17 ust. 5 polegającej na określeniu terminu, w jakim KDPW jest zobowiązany udostępnić dane zarchiwizowane - z 5 na 3 dni,
  4. wykreślenia z § 33 ust. 1 zapisu o opłatach pobieranych od użytkowników posiadających status uczestnika KUR (Komercyjny Użytkownik Repozytorium),
  5. dodania do § 33 ust. 2 zapisu mówiącego o tym, że wszystkie opłaty w Tabeli Opłat są przedstawione w wartościach netto.
*z wyjątkiem § 10a ust.1, który wszedł w życie 14 dni od dnia publikacji zmian, tj. od dnia 12.03.2020 r. 
 
Zmiany, które weszły w życie 1 stycznia 2020 r. wprowadzone uchwałą nr 12/780/19 Rady Nadzorczej Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. z dnia z dnia 8 kwietnia 2019 r. w sprawie zmiany Regulaminu Repozytorium Transakcji.

Zmiany polegają na obniżeniu opłaty za uczestnictwo w typie generalny uczestnik raportujący (GUR) z 40 tys. zł do:
 
  • 15 tys. zł pod warunkiem, że GUR przekazywać będzie raporty w imieniu nie więcej niż 3 kontrahentów oraz że raporty te dotyczyć będą nie więcej niż 10 tys. transakcji i pozycji lub
  • 30 tys. zł pod warunkiem, że GUR przekazywać będzie raporty w imieniu nie więcej niż 6 kontrahentów oraz że raporty te dotyczyć będą nie więcej niż 20 tys. transakcji i pozycji.
Skorzystanie z niższych opłat możliwe będzie pod warunkiem złożenia odpowiedniego oświadczenia.
 
Zmiany, które weszły w życie 30 października 2017 r. wprowadzone Uchwałą nr 44/681/17 Rady Nadzorczej Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. z dnia z dnia 26 września 2017 r. w sprawie zmiany Regulaminu Repozytorium Transakcji.

Zmiany wynikają w szczególności z konieczności odzwierciedlenia nowych standardów technicznych EMIR, wprowadzanych w weekend 28-29 października 2017 r. Pozostałe zmiany wiążą się z rozszerzeniem oferty Repozytorium Transakcji w zakresie typów uczestnictwa, o jakie może ubiegać się podmiot raportujący - o typ indywidualny uczestnik raportujący (IUR), skierowany do podmiotów zgłaszających raporty wyłącznie w imieniu własnym. Zmiana w Tabeli Opłat polega na dodaniu nowego typu uczestnika raportującego IUR oraz określeniu konkurencyjnych stawek pobieranych od uczestników raportujących w tym typie.